Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

”Toplumsal

Kadın Sorunları ve Feminizm Kitapları

Okunacak kitaplar veya okunması gereken kitaplar dendiğinde ilk aklımıza gelenlerin genellikle gündem oluşturan konular üzerine yazılmış kitaplar, fantastik romanlar veya popüler kitaplar gelmekte, bu kitapların satın alındığı görülmektedir. Kitap okumak güzeldir, ilk etapta sadece kitap okunsun da ne okunur ise okunsun mantığı ile hareket etsek de bu süreç zamanla değişmek zorundadır. İnsan ve toplumu ilgilendiren konuları, hayatımızı oluşturan dünyayı, aile ve toplumsal ilişkilerimizi, daha sağlıklı zemine oturtmak, mutlu birliktelikler oluşturmak, gelecek için başarılı nesiller yetiştirmek ise amacımız, ilk önce kadınlarımızın yani annelerimizin eğitimleri ile başlanmalı, kızlarımıza, kadınlarımıza veya annelerimize kadın kitapları okumaları konusunda tavsiyelerde bulunmamız elzemdir. Sağlıklı nesillerin mutlu aileler, mutlu ailelerin ise mutlu anneler ile oluşacağını, bununda kadın kitapları ile tamamlanacağını unutmayalım.  Kadın sorunları üzerine kitap okuma dendiğinde genellikle feminizm kitapları öne çıkmakta. Sağlıklı yetişen bir bireyde, ne kadınlar birbirlerinin rakibi veya mücadele etmesi gereken hemcinsi, ne de karşı cinsleri onların düşmanı, sorun toplumsal cinsiyet kitapları hakkında az bilgi sahibi olmamız veya bu kitapları hiç okumamamız. Unutmayalım ki feminizm kitapları karşı cinse üstünlük sağlamak, açıklarını kullanmak için değil varoluşumuzun, farklılığımızın farkında olmak içindir.

Feminizmin algısı veya anlaşılması kadınlar için başka, erkeklerde ise bambaşka bir anlayış oluşturmakta, yanlış anlamalara sebep olmakta. Feminizm kitapları okumanın amacı, özünde feminizm felsefesini anlamak ve yaşamaktır. O zaman kısaca feminizm, kadının toplum içerisindeki yeri, önemi ve hassasiyeti için verilen doğru bir mücadele akımıdır diye tanımlaya biliriz. Kadın kitapları, toplumsal cinsiyet ve feminizm üzerine yazılmış, kadının yaşamda ki yeri ve önemi, fantastik romandan, hayatta kalma hikayelerine, denemeler kitaplarından biyografilere kadar pek çok türde kitap bulunmakta, bu kitapları Enes Kitap Sarayı olarak kadın sorunları ve feminizm kitapları kategorisi ile toplamış bulunmaktayız. Ayrıca diğer insan ve toplum kitapları üzerine oluşturulmuş alt kategorilerimiz için iletişim ve medya, kişisel gelişim kitapları, antropoloji, diğer insan ve toplum kitapları, kadın erkek ilişkileri, cinsellik, kültür tarihi ve sosyal medya ve iletişim başlıklarına verilen linkleri tıklayarak kitap çeşitlerimize ulaşa bilirsiniz.

Toplumsal Cinsiyet, Kadın Sorunları ve Feminizm Kitapları

Toplumsal cinsiyet kitapları, feminist hareket olarak toplumsal cinsiyet ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramlarını incelemektedir.  Ataerkil bir yapıdan kaynaklı olarak kadınların olanaklarında meydana gelen daralmanın giderilmesi, kadınların daha güçlü olarak toplumda yer almasını sağlamak üzere yazılmış kitaplar, feminizm ile ilgili kitaplar grubuna girmektedir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi, kadının toplumsal bir yaşamın ana unsurunu oluşturması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ön koşuludur. Toplumsal cinsiyet eşitliği yoksa bir toplumda, kadına yönelik şiddetti önlemek pek mümkün olmayacaktır. Erkek veya kadın, feminizm kitapları veya toplumsal cinsiyet kitaplarını okumanın faydaları, gelişmiş bir toplum, millet, ülke olma yolunda olmazsa olmaz koşullardandır. Toplumsal cinsiyet kitap önerisi olarak sizlere suna bileceğimiz bazı kitapları listeledik.

Tekrar hatırlatmak gerekirse feminizm kitapları için erkek düşmanlığı yetiştirme üzerine olmadığı, cinsiyet ayrımı yapmadan gerçek eşitliği savunması adına değerli eserlerdir.

Kadın Sorunları ve Feminizm ile İlgili Yayınlar

Kadın kitapları, özellikle cinsiyet farklılığının bir ayrıcalık olmadığı, ataerkil toplumlarda olsak kadının yeri ve öneminin büyük olduğu, çalışma koşulları ve düzenlemelerinde cinsiyet farklılıklarından kaynaklanan iş gücüne dikkat edilerek dağıtılması, eğitim ve yaşama hakkı gibi tüm şartların eşitlik çerçevesinde verilmesi gibi toplumsal cinsiyet eşitliliğini sağlayan kitapları oluşturmakta. Feminizm ile ilgili kitaplar için önere bileceğimiz bazı yayınevleri;

Güldünya Yayınları, Alfa Yayınları, Optimist Yayın Dağıtım, Oğlak Yayıncılık, Nota Bene Yayınları, Sistem Yayıncılık, Cinius Yayıncılık, Kuraldışı Yayınevi, Arkadaş Yayınları, Beyaz Yayınları, IQ Kültür Sanat Yayınları, İndigo Yayınları, Destek Yayınları, Pınar Yayınları, Yediveren Yayınları, Koridor Yayıncılık, Metis Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Pegasus Yayınları, Beyaz Yayınları ve Ganj Kitap Yayınları feminizm kitapları veya toplumsal cinsiyet kitapları için önerile bilinecek yayınevleri arasındadır.

En iyi, yeni çıkan ve çok satan feminizm ve kadın kitapları kategorisi olarak insana dair her ne kitap varsa, Enes Kitap Sarayı’nda.

78 Kayıt bulundu Toplam 4 Sayfa << < 1 2 3 4 > >>
78 Kayıt bulundu Toplam 4 Sayfa << < 1 2 3 4 > >>
Kapat