Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Okul öncesi eğitici ve Öğretici Resimli kitaplar, 2, 3, 4, 4, 6,7, 8, yaş etkinlik kitapları

Okul Öncesi Eğitici Öğretici Resimli Hikaye Kitapları

Çocuk kitapları kategorisi alanında yer alan, 3-6 yaş grubu olarak da değerlendirilen okul öncesi kitapları, görsel ve dilsel gelişim katkısı yanında kitap okuma alışkanlığı kazandırma yönünden eğitim ve etkinlik araçlarıdır. Çocuk eğitim kitapları (okul öncesi eğitici kitaplar), anadilimizin incelilerini algılamaya ve kavramaya katkı sağlayan en iyi kaynaklardır. Çocuklar, zihinsel açıdan farklılık gösterdiği için okul öncesi eğitici kitaplar, yetişkinlere göre değil, 3-6 yaş grubuna göre hazırlanmalı.

En İyi Okul Öncesi Eğitici ve Öğretici Kitaplar

Okul öncesi kitaplarını, çocuklarımızın yaşına göre belirleyip alınmalıdır. Örneğin, nesneleri anlatan 3-4 yaş eğitici kitaplar, resimli, renkli ve hissedile bilir dokulardan oluşması tavsiye edilir. En iyi okul öncesi kitapları dendiğinde, çocuğun yaşına göre kişilik özelliği, zevkleri ve ilgisini belirleyen farklı kitaplardan oluşturulmalıdır. Çocukların gelişim sürecini en iyi belirleyen birey olarak anne ve babaları belirte biliriz. Ayrıca, kreş veya okula giden çocuklarda ise öğretmenleri veya bakıcıları da bu sürecin takipçileri olarak söyleriz. Dolayısı ile anne-baba, öğretmen ve bakıcı konumundaki yetişkinler, çocuk için kişilik özelliğini, zevklerini, ilgisi ve yetenekleri hakkında bilgi toplamalı, 3-4, 4-5 veya 5-6 yaş etkinlik kitapları şeklinde yaşına uygun alınmalıdır.  Kitap içeriği olarak konuların, çocuklar üzerinde odaklanmayı sağlaması, resimlerden yararlanılarak erken kopmaması gerekir.

Okul öncesi kitaplar, çocuklar üzerinde ayrımcılık oluşturacak içerik ve resimler içermemeli, değerler eğitimi gibi konuların işlenmesi sağlanmalı, gelişime bu doğrultuda katkı oluşturmalıdır. Eğitici öğretici kitaplar, çocuklar tarafından akılda kalıcı, sevimli, pozitif enerji sağlayan karakterler ile desteklenmeli. Konular, çocukların problem çözme becerisi kazandıracak nitelikte, yaşına uygun ve dış dünyasını anlatan bilgilerden oluşmalı. Problemler, her zaman kahraman karakterler tarafından çözülmüş, olumlu sonuçlanmış şekilde hazırlanan okul öncesi hikaye kitabı tercih edilmeli. Çocuğun tecrübe kazanmasına sebebiyet verir.

Yine okul öncesi kitaplar hazırlanırken, soyut kavramlardan uzak durulmalı, yabancı kelimeler kullanılmamalı ve çocuğun yaşadığı zaman dilimiyle ilgili ve güncel içeriklerden oluşmalıdır. Çocukta, bilgi dağarcığının daha hızlı artmasına yol açar. Kitap konularında hayali unsurlara çok fazla yer verilmemeli, resimler de buna göre hazırlanmalı. Okul öncesi eğitici kitaplar, somut kavramlar üzerinden hazırlanmış olması, hayali kavramların çocuklar tarafından algılama zorluğunu ortadan kaldırmış olacaktır.

Okul Öncesi Eğitici Hikayeler Resimli Olması

* Okul öncesi hikaye kitabı, insanları, tabiatı, hayvanları veya nesneleri tanıtacak yapıda ve gerçek bilgileri içeren özellikte hazırlanmalıdır.

* Okul öncesi kitapları, çocuğun ilgisini çekecek, hayal dünyalarına katkı sağlayan görsel resimlerden oluşmalıdır.

 * Okul öncesi hikaye kitapları, çocuğun algılayabileceği bir dille yazılmış olması önerilir. Anlatımı güçlü, yazım dili ve üslubu sade ve açık olmalı.

* Okul öncesi eğitici hikayeler resimli olarak hazırlanmakta, resimlerin metinler ile ilgili ve açıklayıcı nitelikte olması gerekmektedir. Ayrıca resimlerdeki renkler dikkat çekici ve anlaşılır nitelikte de olmalıdır.

* Çocuğun yaşına göre oluşturulmuş veya gruplandırılmış okul öncesi kitaplar alınmalıdır. Kitabın kapağında, yaş, hedeflenen kazanım, içerik, fiziksel özellikler gibi kitap hakkında bilgi veren içeriklerden oluşmalıdır.

* Okul öncesi eğitici hikayeler resimli kitaplar, konu bakımından hareketli ve hızlı anlatım yöntemi kullanılmalı, çocuğu durağan tutmamalıdır. Çocukta dikkati toplama ve yoğunlaşma açısından çok önemlidir.

* Kitaplarda dikkat çekici karakterler kullanılmış olması çocuk eğitim kitapları açısından önemlidir. Bu karakterlerin, konulara bağlı olarak karşılaştıkları problemleri çözmeli, elde ettikleri başarılar, resim ve metinde belirtilmeli. Buda çocukta problem çözme becerisi sağlayacaktır. Bu tarz kitaplar, en iyi okul öncesi kitapları arasında yer alacaktır.

* Kitaplarda başlıklar önemlidir. Konuların içeriği ile başlıkların uyum içinde olması ve yazı boyutu ve font özelliklerine dikkat edilmiş 5-6, 3-4 veya 4-5 yaş etkinlik kitapları şeklinde tercih edilmelidir.

Okul Öncesi Kitapları ve Yayınları

Çocukların her dönem belli konularda, farklı ilgi ve merakları olduğunu unutmamak gerekir. Okul öncesi kitapları hazırlanırken farklı ilgi ve meraklarını giderici taşıt, tabiat, hayvanlar, aile bireyleri, hastalık çeşitleri, yaşam alanları gibi konuları içeren resimli çocuk kitaplarının çok çeşitli ve yayın evleri tarafından hazırlanmış olması gerekmektedir. Önerilen okul öncesi eğitici ve öğretici bazı yayın evleri;

 İş Bankası Kültür Yayınları, Doğan Egmont Yayıncılık, Kök Yayıncılık, Nesil Çocuk Yayınları, Epsilon Yayınları, Altın Kitaplar, 1001 Çiçek Kitaplar, Mikado Yayınları, Tudem Yayınları, Martı Çocuk Yayınları ve Uçanbalık Yayınları okul öncesi kitapları olarak önere biliriz.

Çocuklarımız için önereceğimiz diğer çocuk kitapları kategorisi, çocuk hikaye kitaplarıdır. İncelemenizi önermekteyiz.

Okul öncesi kitap kategorisi olarak, çocuklara özel bi dünya kitap, Enes Kitap Sarayı

1253 Kayıt bulundu Toplam 63 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
1253 Kayıt bulundu Toplam 63 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
Kapat