Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Felsefenin tarihi veya felsefe tarihi ile ilgili tüm kitapları bu kategorimizde, en iyi, çok okunan ve satan felsefe kitapları.

Felsefe Tarihi ile İlgili Kitaplar

Felsefe, bilginin, öğrenmenin, merak edilenin, düşüncenin başka bir dalı olarak söylene bilir. Felsefe tarihi kitapları, felsefenin din felsefesi, siyaset felsefesi, düşünce, etik, estetik gibi bir alt dalını oluşturmakta, gelişen felsefi bilginin tarihini yazmaktadır. Felsefe eğitimlerinde ilk verilen konulardan birini oluşturmakta, tarihsel olarak felsefenin yerini, öğreti sel gelişimini, felsefenin tarihini oluşturmakta. Felsefe tarihi kitapları ile hem felsefenin gelişim sürecini, hem de dönemlere ait gelişim, ilgi ve yaklaşım süreçlerini göre bilmekteyiz.
Felsefe kitapları, insanın dünyaya bakışını, yaşadığı evreni, inançları gibi her dönem ilgi görmüş konuları incelemesi, okumayı seven her birey için ilgi odağı olmuş kitap kategorisidir. Her ne kadar toplumun ön yargıları arasında felsefe kitaplarının olması olumsuzluğu oluştursa da merak eden, sorgulayan toplumlarda çok okunan kitaplardan biriside felsefe ve felsefe tarihi kitapları olmuştur. Felsefe Kitapları ana kategorimizde felsefenin tüm alt dallarını oluşturan tüm kitaplar bulunmaktadır. Felsefe kitapları linkini tıklayarak tüm kitapalara ulaşa bilirsiniz. Ayrıca felsefenin alt dallarını oluşturan felsefe kitaplarına, felsefi akımlar, din felsefesi, etik, araştırma-inceleme-referans, siyaset felsefesi, filozoflar biyografiler, genel felsefe, estetik, felsefe bilimi ve diğer felsefe kitapları kategori linklerini tıklayarak da alt bölümlere ulaşabilirsiniz.

En çok Okunan Felsefenin Tarihi Kitapları

Felsefe yedi bilge ile başlayan bir süreç ve düşünmekten, sorgulamaktan oluşan bir alandır. Felsefenin tarihi olarak yedi bilgeyi, Miletli Thales, Lindoslu Cleobulos, Atinalı Solon, Spartalı Chilon, Prieneli Bias, Korinthli Periander ve Midillili Pittacus olarak sayılmaktadır. Felsefe tarihi kitapları, bu bilgeleri ilk sıralarda incelemekte, önemli sözlerine yer vermektedir.
Bilgelerin Sözlerinden bazıları;
“Çabuk ve acele konuşmaktan sakın, çünkü yanılırsın.”( Prieneli Bias),
“Hiçbir şeyde aşırı olma, ölçülü kal.”( Atinalı Solon),
“Kederden doğan hazlardan kaçın.” (Atinalı Solon),
“Çabuk dost edinme, dost bildiklerini de hemen gözünden düşürme!”( Atinalı Solon)
“Yapmak istediğini söyleme, yapılamayınca alay ederler.”( Midillili Pittacus)
“Keyfinin esiri olma, fatihi ol! ”( Lindoslu Cleobulos) olarak felsefe tarihine geçmiştir. Felsefe tarihi kitapları içerisinde yer alan bu ve benzeri sözleri ile bilgeler, insanlara her zaman düşünmeyi ve sorgulamayı kazandırmaya çalışmıştır.
Felsefe tarihi kitapları içerisinde önere bileceklerimizden bazıları;

• Platon (Eflatun), Sokrates'İn Savunması, Say Yayınları
• Umberto Eco, Felsefe Tarihi 1, Alfa yayınları
• Umberto Eco & Riccardo Fedriga, Felsefe Tarihi 2, Alfa Yayınları
• Herder Tarih Felsefesi, Doğu Batı Yayınları
• Bryan Magee, Felsefenin Öyküsü, Alfa Yayınları
• Giorgio De Santillana, Seçme Metinlerle Rönesans Filozofları, Dipnot Yayınları
• A. Gülnihal Küken, Ortaçağda Eğitim Felsefesi, Alfa Yayınları
• Giorgio Colli, Felsefenin Doğuşu, Dost Kitabevi Yayınları
• H. Ömer Özden Osman, Yeniçağ Felsefesi Tarihi, Bilge Kültür Sanat
• Emile Durkheim, Felsefe Dersleri, Pinhan Yayıncılık
• Fragmanlar Hasan Ali Yücel Klasikler, İş Bankası Kültür Yayınları
Kitaplarını sıralaya biliriz.
Tarih boyunca felsefe, dinin düşmanı olarak görülmekte, din ile felsefe çok karıştırılmakta, aslında felsefe dini desteklemektedir. İslam dini ilk önce oku demekte, okumamızı, öğrenmemizi ve sorgulamamızı istemektedir. Dolayısı ile felsefe kitapları için bizlerinde önyargılarımızı bir kenara bırakmamız gerekmekte, en baştan red veya kabul felsefesinden çıkmamız gerekmektedir.

Felsefe Tarihi Kitapları İçin Yayınlar

Felsefe tarihi kitapları içinde önemli yer alan, İslam bilim adamlarından İbn-i Sina, batı ile doğunun ortasını oluşturmakta, bilimi felsefenin içine işleyen bir düşünür ve felsefe içerisinde İslam’ı yansıtan bilgindir. Felsefe ile ilgili kitaplar ilk defa okuyanlar için zor kitapları oluşturmakta, sabır ile devam ettirilmesi durumunda ise gayet güzel, zevkle okunacak kitaplar arasında yerini alacaktır. Sorgulama, araştırma, bilgelik ve merak etme konusunda ilgi duyan her birey felsefe tarihi kitaplarına bir göz atmalıdır. Felsefenin tarihini merak edenler için önere bileceğimiz bazı yayınevleri;

Say Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, Kabalcı Yayınları, Sentez Yayınları, Dost Kitapevi Yayınları, Sosyal Yayınları, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Karbon Kitaplar Yayınları, Zeplin Kitap Yayınları, Maya Kitap Yayınları, İthaki Yayınları, Dergah Yayınları, Ketebe Yayınları,  Pinhan Yayıncılık, Çizgi Kitapevi Yayınları ve Ayrıntı Yayınları felsefe tarihi kitapları için yayınlardan bazıları.

Felsefe tarihi kitapları kategorisini oluşturan bu kategorimiz, felsefe tarihine dair her ne varsa, Enes Kitap Sarayı’nda…

197 Kayıt bulundu Toplam 10 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
197 Kayıt bulundu Toplam 10 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
Kapat