Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

DHBT kitapları, sınava hazırlık için tafsilat, ahkam, konu anlatımı, soru bankası, Deneme setleri ve yaprak test kitapları ile hazırlanılır.

DHBT Hazırlık Kitapları ve Sınavı

DHBT kitapları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolara atanmak isteyen adayların girdikleri sınava hazırlık kitaplarıdır. DHBT sınavına girecek adaylar, kpss genel kültür ve genel yetenek sınavına da girmiş olmaları gerekmekte. DHBT sınavına hazırlanan adaylar, aynı zamanda kpss genel kültür ve genel yetenek kitap ihtiyacına da gerek duyulmakta.

Kpss DHBT sınavına, lisans, önlisans ve ortaöğretim(lise) düzeyinde, ilgili bölümlerinden mezun adaylar girebilir. Bu sınav, iki yılda bir yapılmakta, ancak alınan karar doğrultusunda her yılda yapılabilir. Adaylar, dhbt hazırlık kitapları alırken en çok ihtiyaç duyacağı kitap grubundan tercih etmelidir. Sınav süresini en iyi şekilde değerlendirmek için ise dhbt soru bankası kitapları ve yaprak testleri çok kullanılmalı. Sınav süresi ise 60dk’dır. Alan bilgisi testi ise 40 sorudan oluşmakta. Dhbt hazırlık kitapları için, alan bilgisi testi içeriği iki grupta toplanmış olması, kitaplar içinde konu bazlı veya grup bazlı olarak tedarik edilmesi tercih edilebilir. İlk 20 soru DHBT-1(temel din bilgisi) konularını kapsamakta, ikinci 20 soru (DHBT-2) ise öğrenim düzeyine göre alan bilgisinden oluşmakta. DHBT kitapları da bu doğrultuda, lisans, ön lisans veya lise düzeyinde temin edilmelidir. Kitaplar, adayın bilgi seviyesi ve durumuna göre dhbt konu anlatımı, yaprak test veya deneme şeklinde kaynak kitaplardan değerlendirilmelidir.

DHBT adayları, sadece dhbt kitapları yeterli gelmeyecek, çünkü genel kpss kitapları da diğer oturumlar için gereklidir. Dhbt hazırlık kitapları, konu anlatımı, soru bankası, yaprak testler ve denemeler sırası ile alınması önemlidir.

DHBT Kitapları Konu Anlatımı, Soru Bankası ve Denemeler

DHBT konu anlatımı kitapları, hazırlık sürecinin en temel kitabını oluşturmakta. Sınava yönelik konular tamamlanır, tekrarlar ile pekiştirilir, eksikliğin giderilmesinden sonra dhbt konu anlatımı kitapları yerine soru bankası kitapları kullanılır. Çünkü, konuların en iyi kavrandığı kaynaklar, dhbt soru bankası ile çözülen sorulardır. Ayrıca bu sınava yönelik hazırlanmış dhbt yaprak testler de konuların daha iyi kavranması adına önemlidir. DHBT konu anlatımı kitapları, mezuniyet durumuna(lisans, önlisans ve lise) göre alınacağı için kaynak kitaplar, bir biri arasında farklılık gösterecektir. Tüm kpss kitaplarını, en iyi kpss yayınları içinden seçe bilirsiniz. Dhbt tafsilat gibi ders bazlı konu anlatımı kitaplar, hazırlık süreci için daha çok önerilmekte. Kaynakların ders bazlı olması, hem içeriklerinin daha geniş ve ayrıntılı tutulmasını sağlayacak, hem de konulara ait çözümlü örnek sorulardan oluşmasını sağlayacaktır. Örneğin, dhbt ahkam konu anlatımı, deneme ve soru bankası serisi olacak şekildeki kitaplar tercih edecektir. Dhbt kitapları, Tecrübeli öğretmenler tarafından hazırlanmış, öğretim yöntemlerine uygun olmasına dikkat edilmelidir.

DHBT sınavı konuların tamamlanmasının ardından bol soru çözümüne geçilmeli. Her sınavın olmazsa olmazı olan soru bankası kitapları, DHBT soru bankası kitapları adı altında bol bol çözülmeli. Konuların kalıcı hale getirilmesi ve sınav için soru çeşitliliği gibi yapılması gerekenler, dhbt soru bankası kitapları ile sağlanacaktır. 

Sınava hazırlık sürecini aşamalara ayırmak gerekirse, üçüncü aşama ise DHBT deneme setlerinin çözümü olacaktır. Seviye tespiti yapmak, sınava doğru hangi durumda olduğumuz ve eksikliklerimiz hakkında bilgi almak için mutlaka dhbt denemeleri çözülmelidir. Denemeleri tercih ederken ilk kolay olanları çözmeli, hazırlık aşamasının ilerleme durumuna göre daha zor denemelere geçilmesi önerilir. Bunun için dhbt deneme serileri, kolay, orta ve zor olarak hazırlanan yayınlardan tercih edilmeli.

DHBT yaprak testler, soru bankaları kadar önemli, konu bazlı çözülen kaynak kitap setleridir. Yaprak testleri, genellikle konuların pekiştirilmesinde veya kavranmasında kullanılır. Dhbt soru bankası kitapları, yaprak testlere nazaran biraz daha soru kalitesi yüksek kitaplardır.

DHBT Hazırlık Kitap Yayınları için Öneriler

* DHBT konu anlatımı kitapları, sade dille yazılmış, konu başlıklarında önemli yerler vurgulanmış, “ipucu”, “püf nokta”, “kısaca” gibi özel alanlardan oluşturulmuş kitaplar tercih edilmesi önerilir. Ayrıca, her konu sonunda konu tarama testleri ve çözümleri bulunmalı. DHBT denemeler için, video çözümlü olması, yayınevi açısından tercih sebebidir.

* DHBT soru bankası kitapları, sınav müfredatına uygun, bilgilerin güncel içerikli ve soru yapılarının farklılık oluşturduğu yayınlar tercih edilmeli. Mümkün olduğunca tamamı çözümlü sorulardan oluşan kitaplar ön planda olmalı ve dhbt soru bankası, video destekli olarak çözümlenmiş olması önerilir.

* DHBT deneme setleri, kolay, orta ve zor olarak gruplanmalı, adaylar bu sıraya göre denemelerini çözmeli. Moral, motivasyon açısından önemli olduğu kadar, seviye belirleme adına da ayrıca önem kazanmakta. Dhbt deneme setlerini, bu yayınlardan tercih ediniz.

 En İyi DHBT Kitapları

Kpss kitapları, arasından yer alan dhbt kitapları da diğer kaynak kitaplarda olduğu gibi konu anlatımı, soru bankası, deneme setleri ve yaprak testler olarak gruplanmıştır. En iyi dhbt kitap yayınları için, grup bazlı değerlendirilmeli. DHBT yayınları için;

Ahsen Kitap Yayıncılık, Ddy Yayınları, Kitap Dünyası, Yedi Beyza Yayınları, Yediiklim Yayınları, Burç Yayınları, Hüner Yayınları, Ensar Neşriyat, Mercan Kitap, ve Bahar Yayınları DHBT kitapları için önerilir.

Sınavlara Yönelik Hazırlık Kitapları İçerisinde ki Kpss Kitapları için öncü Mağaza Enes Kitap Sarayı.

37 Kayıt bulundu Toplam 2 Sayfa << < 1 2 > >>
37 Kayıt bulundu Toplam 2 Sayfa << < 1 2 > >>
Kapat