Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Çocuklara özel çizgi romanlar, tarihi çizgi ramanlar, komik ve eğlenceli çizgi romanlar ve tüm çizgi roman kitapları burada.

Çizgi Romanlar ve Mizah Kitapları, Tarihi ve Eğlenceli

Çocuklarda kitap okuma oranının maalesef düşük sevilerde olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Çocuk eğitimine katkı sağlayan en temel kaynaklardan birinin de çocuk kitapları olduğu, hepimizce aşikâr. Çoğunlukla, çocuklarımıza okumaları adına, hikaye kitapları, öykü kitapları, romanlar, bilimsel kitaplar, bilmece bulmaca kitapları, dini eğitim kitapları ve zeka kitapları olarak çeşitli kategorilerde çocuk kitaplarını almaktayız. Çocuk kitapları kategorisi alanında yer alan bir diğer kitap türü ise çizgi roman kitapları dır. Okumaya başlayan her yaş grubuna hitap etmekte olan çizgi romanlar, resimli, eğlenceli, komik ve hayal gücüne katkı sağlayan kitap çeşitleri olarak değerlendire biliriz. Çocuklarımıza tekrar kitap okuma alışkanlığı ve geleneği aşılamak için çizgi roman kitaplarından faydalanıla bilir. 

Özellikle, çocukların kitap okuma alışkanlığı kazandıkları dönemlerde, basit yazılmış, bol ve dikkat çeken resimli içerikler ve kısa hikayelerden oluşan çocuk kitapları tercih edilmektedir. Çizgi romanlar, kısa, sürükleyici ve erken biten kitaplardan oluşması, zenginleştirilmiş görsellerin kullanılması ve yazı türünün gayet basit yapıda olması, okumaya yeni başlayan çocuklar için önerilir.

Çizgi romanlar, çizgi filmlerde ve masallarda olduğu gibi karamanları bulunmaktadır. Bu yüzden öykü ve masallara çok benzerler. Çizgi romanlarda kahramanlar, bitki, hayvan veya hayal ürünü ola bildiği gibi insandan da oluşa bilir. Çizgi roman kahramanları ölmez, yaşlanmaz, yenilmez ve bitki hayvanda olsa konuşurlar. Doğa üstü güçleri bulunur bu kahramanların. Bu özellikleri ile çocuk çizgi roman kitapları, dini konuların anlatılmasında, tarihi konuların işlenmesinde veya İngilizce gibi yabancı dil öğretilmesinde kullanıla bilecek değerli kaynak kitaplardır.    Çizgi roman kitaplarının çocuklarda fayda sağlayacağı bir diğer konu da kültürel değerler, gelenek ve görenekler açısından çocukta kimlik oluşumunu da sağlamasıdır. Çok ilgi gören çizgi roman serileri de bulunmaktadır.

Çizgi Roman Kitaplarının Faydası

* Çocuklarda konu üzerine sebep – sonuç ve bağlantı kurma yetenekleri, ders kitapları kadar çizgi roman kitapları ile de sağlanmaktadır.

*  Resimli çizgi romanlar, kısa metinler ve görsel anlatımlardan oluşması, çocukların kelime hazinesini geliştirmekte, kendilerini daha iyi ifade edebilir hale getirmekte ve toplumsal ilişkilerini şekillendirmektedir. 

* Çocukların yeni kitap okuma alışkanlığı kazandıkları dönemlerde komik çizgi romanlar, çocukların dikkatini toplama ve kitaba odaklanma yetisini geliştirmekte. Bu özelliği ile de çizgi romanlar, çocuk kitapları arasında sıklıkla tercih edilmelidir.

* Çocuklara görsel yollarla aktarılması gereken eğitim veya bilgiler, tv, internet veya çizgi filmler yerine eğlenceli çizgi romanlar ile de verilebilmekte. Örneğin, bir filmin yetişkin bireyler arasında beğeni farklılıkları nasıl ki kendi fikriyatları ise, çizgi romanlar ile elde ettikleri bilgiler, fikirler, beğeni ve düşüncelerde çocuklarda gelişmekte, kendilerinin farklılıklarının ortaya çıkmasını sağlamakta. Çizgi roman kitabını daha kolay başkalarına aktara bilmekte, eleştirmek, beğeni veya heyecanını aktarmakta.

* Yabancı dil öğrenmeye çalışan çocuklarımız içinde çizgi romanlar, güzel kaynak kitaplardır. Çizgi roman kitaplarının eğlenceli olması, çok farklı konuları işlemesi ve görsellerin yabancı kelimeler üzerinde akılda daha kalıcı ve çağrıştırıcı olması, avantaj sağlayacaktır. İngilizce gibi yabancı çizgi romanlar ile kelimelerin daha kolay çıkartılması da mümkündür.

* Bilindiği üzere tarih konularını çocuklara okutmak biraz zordur. Çocukların nazarında sıkıcı olan tarihsel kitapları çocuklara daha kolay okutturmak için tarihi çizgi romanları tercih edilmelidir.

Çocuk Çizgi Romanları için Yayın Önerileri

İnsanları gülmeye yönelten resim ve yazılara mizah dendiğine göre gülmek en çok çocukların hakkı olduğunu düşünmekteyiz. Çizgi roman mizah kitapları, çocuklar için çok eğlenceli, keyifli vakitler geçirte bilecek edebi eserler olduğunu da asla unutmamak gerekir.  Çizgi roman mizah kitapları ve serileri için önere bileceğimiz bazı yaınlar;  

 Beyaz Balina Yayınları, Lal Kitap, Bilge Oğuz Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Mart Yayınları, Pearson Hikaye Kitapları, Alfa Yayınları, Remzi Kitapevi, Çamlıca Basım Yayın, Final Kültür Sanat Yayınları ve Marsık Kitap Yayınları çizgi roman kitapları için tavsiye edeceklerimizden bazıları.

Çocuk kitapları kategorisi içerisinde yer alan çizgi roman kitapları ile Enes Kitap Sarayı her zaman hizmetinizde. Kitaba dair her ne varsa burada.

650 Kayıt bulundu Toplam 33 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
650 Kayıt bulundu Toplam 33 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
Kapat