Sepetim (0) Toplam: 0,00TL

Çocuk kitapları kategori içninde yer alan roman ve öykü kitapları 7, 8, 9,10,11,12 ve 13 yaş okum kitapları tercih edilmelidir.

Çocuk Roman ve Öykü Okuma Kitapları

Ebeveynlerin en önemli önceliği veya görevi, geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimlerini, bulunduğumuz çağın gereksinimlerine göre doğru şekillendirilmesini sağlamaktır.  Çocuklarımız, yetişkinlere nazaran farklı bir dünyaları, bakışları ve algıları bulunmaktadır. Çocuk kitapları arasında yer alan roman, öykü, masal ve hikayeler, çocuk edebiyatı kategorisi olarak gruplandırılması, çocuğun farklı bir birey olduğu gerçeğinin kabul edilmesi ile oluşturulmuştur. İyi hazırlanmış çocuk kitapları okuma setleri, çocuğun küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığını kazanmasına vesile olacaktır. İyi bir çocuk kitabı, içerik ve şekil özelliği bakımından özenle hazırlanmalıdır.

Öykü kitapları, çocuklar üzerinde bir etki oluşturma üzerine kurgulanmış, içerisinde geçen kahraman sayısı daha az ve daha kısa metinden oluşturulan çocuk kitapları türüdür. Roman kitapları ise öykü kitaplarına göre daha uzun metin, birden fazla çocuk üzerinde etki oluşturma ve daha çok kahramanlar ile hazırlanmış okuma kitapları veya çocuk kitapları türüdür. İlkokul okuma kitapları, öğrencinin yaşına, gelişme düzeyi ve aldığı eğitim durumuna göre tercih ettirilmeli, çocuğa okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır. 8 yaş okuma kitapları, öykü-hikaye-roman türü ve çocuğun ilgi düzeyi gibi seçenekler, çocuk kitapları seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır. Unutulmamalı, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istenilen çocukta dikkati toplama ve odaklamanın iyi yapılması, bununda öykü kitapları ile alınması şeklinde önerilir.

Okul öncesi çocuklar için hazırlanan kitaplar genellikle, görsel ağırlıklı ve yalın olarak hazırlanır. Okul öncesi kitapları resimli olmakta, bu da 2-6 yaş grubu için dikkati toplayıcı görsel ağırlıklı metinler ile hazırlanmakta. 7-13 yaş arası çocuk kitapları ise resimlerden ziyade yalın öyküler ve romanlardan oluşmakta. Ancak, ortaokul ve ilkokul okuma kitapları, okuma alışkanlığı yanında eğitici içeriklere de sahip olmalıdır.

Çocuk Kitapları Arasında Yer Alan Öykü ve Roman Kitapları

Okuma kitapları, ilkokul 1. Sınıf, 2.sınıf, 3.sınıf ve 4.sınıf öykü, roman ve hikaye kitapları olarak sınıflandırıla bilir. Ayrıca 8 yaş okuma kitapları veya 9-10 yaş kitaplar şeklinde de gruplandırılır. Çocuk kitapları, içerik olarak ta gruplandırılmalı, ele aldığı konular itibari ile belli bir plan dahilinde hazırlanmış olmalıdır. Dini ve değerler eğitimi, bilim konuları, toplumsal etik kuralları veya eğlence-mizah konuları şeklinde hazırlanmış okuma kitapları, gruplama adına değerli, çocukların ilgisine göre kitap tercihinde yol gösterici niteliktedir.

Öykü veya roman olsun çocuk kitapları, dili yalın ve anlaşılır, konuları dağıtmadan dikkati toplayıcı nitelikte hazırlanmalı. Bir çocukta okuma alışkanlığı kazandırılmak isteniyorsa, hedefin dışına çıkılmadan konunun anlatılması gerekmektedir.

Kitapların içerikleri, gerçekçi hikayelerin işlenmesine, hayal dünyasında tanımlanamayan kavramların işlenmesinde ise uzak durulmalıdır. Çocuk kitapları okuma, anlama ve hayal etmesi, hayatında ki nesneler ile bağ kurması ve gelecekte işine yarar bilgilerden oluşması, okuma kitapları için önerilir.

Kitap baskılarının renkli olması, kapak tasarımı gibi etkenler, çocuğun dikkatini çekecek, eğlenceli olarak algılayacak, çocuk öykü kitapları daha çok sevmesini sağlayacaktır.

Çocuk kitaplarının bilimsel olması, bilim ile ilgili kavramların daha iyi anlaşılmasına, ilgili olan çocuklarda yeteneğinin farkına varması gibi olumlu sonuçlar verecektir. Ayrıca, edebiyat dünyasının önemli çocuk kitapları içinde kurgu, gerçek yaşanmış hayatlar veya tarihten alıntı yapılarak edinilen tecrübeler gibi eserler, çocukların bilgi seviyesini artıracak, gelecekte yaşanma olasılığına karşılık deneyim sağlayacaktır. 

En iyi Roman ve Öykü Kitap Yayınları

Çocuk Roman ve öykü kitapları, ortaokul okuma kitapları veya 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf ve lgs sınavına hazırlanan 8.sınıf öğrenci grupları içinde önemli yer tutmaktadır. Özellikle paragraf soruları ve yeni nesil soru türleri, okuma kitapları ile  çocuklarda, hızlı anlama, konuları daha kolay kavrama,  karar verme ve muhakeme etme yetisini geliştirmekte, lgs için destek sağlamaktadır..

Roman öykü kitapları için, kitap içeriği tutarlı olmalı, olayları basit çerçevede bakmalı, karmaşık hale getirmemeli, çocukta okuma güdüsünü oluşturmalı. Öykü kitapları, daha çok tercih edilmeli, ayrıca bilim kurgu kitapları yaş seviyesine göre tercih edilmelidir.

İş Bankası Kültür Yayınları, Beyaz Balina Yayınları, Doğan Kitap, Can Yayınları, Yapı Kredi Yayınları,  Doğan Egmont Yayıncılık, Kök Yayıncılık, Say Çocuk Yayınları,  Nesil Çocuk Yayınları, Epsilon Yayınları, Altın Kitaplar, 1001 Çiçek Kitaplar, Mikado Yayınları, Tudem Yayınları, Martı Çocuk Yayınları ve Uçanbalık Yayınları çocuk öykü roman kitapları olarak önere biliriz.

Çocuk kitapları kategorisi içerisinde önerilen diğer kitaplar ise çocuk hikaye kitaplarıdır. Bu kategoriye de bakmanızı önermekteyiz.

Çocuk Öykü ve Roman kitapları olarak, çocuklara özel bi dünya kitap, Enes Kitap Sarayı

6903 Kayıt bulundu Toplam 346 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
6903 Kayıt bulundu Toplam 346 Sayfa << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11-20 > >>
Kapat